Azt a feladatot vállaltuk magunkra, hogy áttekintjük a tavalyi évet, és összefoglaljuk a legfontosabb történéseket. Több irányból jártuk körbe a 2016-os évet, hogy a kedves olvasó is több szemszögből tudjon bepillantani az önkormányzat munkájába. Legyen szó az intézmények működéséről, a pályázatokról, beruházásokról, vagy a programokról. Azt is összegyűjtöttük, milyen fejlesztéseket készítettek elő, mi minden épülhet meg az idén.

Az elmúlt év is egy hosszú, sok feladattal, munkával és eredményekkel teli év volt. Az év elején, az első változás településünk új honlapjának átadása volt, amelyet a Délmagyarország napilap is elismert egyik év végi, az önkormányzatok honlapjait összehasonlító cikkében. Szeptembertől új iskolaigazgató kezdte meg munkáját oktatási intézményünkben. Dr. Kádár Pétert a szegedi tankerület nevezte ki a nyugdíjba vonuló Simon Zoltánné helyé- re. Az év végén pedig új ifjúsági képviseletet választottak maguknak a településünkön élő 12-25 év közötti fiatalok, Masir Norbertet Lajkó Bálint követi az ifjúsági polgármesteri székben, képviselőként pedig csupa új fiatal került a testületbe: Barta Dániel, Bálint Hanga Rea, Valkár Anna és Vida Patrícia. Ha a megvalósult pályázatok szemszögéből nézzük, a szennyvízcsatorna-hálózat és a szennyvíztisztító-telep megépítésének köszönhetően mindenképpen sikerről beszélhetünk. A belterületen sikerült 100%-os lefedettséget elérnünk, a menedzsment munkájának köszönhetően pedig nemhogy nem kellett az önkormányzatoknak újabb pénzt befizetni a közös költségvetésbe, mint ahogy attól korábban féltünk, hanem 196 ezer forintos visszafizetést kapott a lakosság. Kisebb beruházások is megvalósultak 2016-ban. Saját erőből cseréltük ki az összes gázkazánt a bérlakásokban. Ugyancsak saját erős beruházásból készült el a temető kamerarendszere, amelynek köszönhetően 24 órás megfigyeléssel biztosítjuk a terület védelmét. Háromszáz fa közterületre ültetésével folytatódott a település zöldítését célzó programunk. A növekvő facsemetéknek köszönhetően egyre kevesebb lesz a por és zajterhelés, és reményeink szerint évek múlva a falu lakói a fák árnyékában tudják majd átvészelni a meleg nyarakat. Az ifjúsági önkormányzattal közös beruházásként készült el a Petőfi szobor, és igaz szinte az év végére dőlt el, de 657 méter új járda is megépülhet az önkormányzat és a lakosság összefogásának köszönhetően. A járdaépítéshez is saját forrást biztosít majd az önkormányzat. Sokan gondolják azt, hogy nem pályáztunk, azért nincs több fejlesztés a faluban. Erről szó sincs, közel tíz pályázatot nyújtottunk be, több százmillió forint összértékben. A legfrissebb pályázatunk a szociális tűzifa pályázat, amelynek köszönhető en körülbelül 70 családot tudunk támogatni téli tüzelővel. A döntés tavalyi, a tűzifa kiszállítása január legelején kezdődött meg, és folyamatosan zajlik. A tavalyi évben közel 100 gyermek vehetett rész az Erzsébet táborokban szintén pályázatoknak köszönhetően. Két nagyobb pályázatunk 2017-ben indul, de még tavaly megtudtuk, hogy támogatást nyertünk. Az egyik a szociális szövetkezetünk fejlesztését és munkaerő felvételét támogató pályázat, amely keretében 60 millió forint támogatáshoz jutottunk. A pályázatból kerül kialakításra egy zöldség-gyümölcs feldolgozó üzem, és összesen nyolc ember foglalkoztatása valósulhat meg az elkövetkező években. A másik pályázatból pedig a tanyagondnoki hálózatunk eszközfejlesztése valósulhat meg. Folyamatban van még az ivóvízminőség-javítást célzó beruházás, amely a térség önkormányzatainak közös pályázatából valósul meg. Vannak megírt, de bírálaton még nem átesett pályázataink is. Elkészült egy turisztikai fejlesztést célzó pályázat, amelynek köszönhetően kicsivel több, mint 120 millió forint fejlesztés valósulhat meg. Pályázatból szeretnénk két foglalkoztató teremmel bővíteni az óvodánkat, és a bölcsőde konyha bővítésére és fejlesztésére is sor kerülhetne ebből a forrásból. Ugyancsak pályázatból szeretnénk korszerűsíteni az iskola fűtésrendszerét, és ugyanebben a pályázatban szerepel mind az iskola, mind a polgármesteri hivatal energetikai fejlesztése. Hőszigetelések, nyílászáró cserék valósulhatnak meg, és a polgármesteri hivatalban ugyancsak megvalósul a régi gázkazán cseréje, az épület bővítése is. Civil szervezetekkel összefogva pályáztunk kültéri fitneszparkok és egy többek közt az iskolai testnevelés órákat is segítő futópálya kialakítására, ez esetben is a pályázati eredményre várunk. Ha programokat, helyi rendezvényeket tekintjük át, mindenképpen egy színes kínálatból választhattak az itt élők. Az év legnagyobb rendezvénye mindenkor a falunap szokott lenni. Tavaly sajnos az időjárás nagyon befolyásolta a sikert és a hangulatot. Hiába a szervezés, a minden réteget lefedő programkínálat és a mögötte meghúzódó szervezési munka, az esetenként 10°C alatti zord, esős időben nagyon sokan maradtak inkább otthon. Rengetegen voltak viszont a helyi ízek fesztiválján és a kecskeversenyen. Több százan használták ki az önkormányzat által támogatott egészségnapokat, amelyeket orvosainknak köszönhetően minden évben sikerül megrendezni. A tavalyi évben is megrendezésre került az autómentes nap, és új színfoltja volt az évnek a közös képeslapkészítés, ahol összesen 3073 év gazdája állt össze egy fotóra. Nagy szerencsénk van, hogy sok aktív civil szervezet működik falunkban. Nekik köszönhetően számos program valósult meg az óévben. Az ifjúsági önkormányzat adventi vásárai, az általuk szervezett hulladékgyűjtések sok embert mozgattak meg. Nyugdíjas és népzenei találkozók, lovas rendezvények, bálak, számos sportverseny, köztük a sok futót megmozgató Homokhát Félmaraton járult hozzá ahhoz, hogy elmondhassuk a térség egyik legprogramgazdagabb települése vagyunk. Munkánkat elismerések is övezték. Míg a Nemzeti Fejlesztési Minisztériumtól 2016. májusában ismét elnyertük a kerékpáros barát település címet, addig az UNICEF-től szeptember 20-án, a Gyermekek Világnapján a Gyerekbarát település címet vehettük át, amely 2 millió forint pénzjutalommal jár.

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail