Az erdő története
Bordány külterületén, a településközponttól mintegy negyven perces sétára található a Bordányi erdő, amelyet hasonlóan nagyon sok magyarországi erdőhöz az ötvenes években (vélhetően 1953-ban) telepítettek. Ez az időszak volt az, amikor az erdősítés hazánkban hatalmas lendületet kapott, a megmaradt sekély termőréteg megtartása, valamint a talajerózió megfékezése céljából nagyobb területeket a szélsőséges körülmények között is életképes feketefenyő, valamint akác csemetékkel ültették be. Ezek az erdők a talajt megfogva, hosszútávon a többi faj számára is kedvező életteret teremtettek.
Az akkori elgondolás sikerét jelzi, hogy az így telepített fenyőerdők védelme alatt idővel sok helyen valóban megjelentek a lombos fák is, nálunk Bordányban ez jellemzően akác- és szürkenyárfákat jelent. A feketefenyő állományunk az idők során az eredeti funkcióját ugyan betöltötte de sajnos jelentős része mára el is öregedett.
Településünkön az elegyes-feketefenyves ültetésében sokan társadalmi munkában vettek részt. A munkásemberek mellett diákok is kivették részüket a több hektáros terület fásításában.
Az erdő fénykora a hetvenes-nyolcvanas évekre tehető. Számos közösségi rendezvénynek, elősorban majálisoknak adott otthont. Később az erdő egyrészt a termelőszövetkezet felbomlása, másrészt a településtől való távolság, a sűrűre ültetett fák elöregedése, száradása, a jelentős kullancsfertőzöttség valamint az invazív fafajok megjelenése és elszaporodása továbbá a terület átjárhatatlansága miatt teljesen elhagyatottá vált.
A helyi termelőszövetkezet használatában lévő földterület 1994-ben került önkormányzatunk tulajdonába.
Az erdő annak idején faanyagtermelő rendeltetést kapott, és vágásérettségét 50 éveben határozták meg. Az erdőtelepítés célja az úgynevezett “mezővédő” rendeltetés volt, azaz a szomszédos mezőgazdasági területeket kellett megvédenie a széltől, deflációtól.
A szakértők szerint a feketefenyők mindössze 3 %-a egészséges. Az okot a hatvanas-hetvenes évek rossz erdőgazdálkodási stratégiájában kell keresnünk, amelyre a globális felmelegedés is rátesz egy lapáttal. Sok betegség, parazita, amelyek a szubmediterrán területeken honos feketefenyő sajátjai, és amelyek eddig nem tudtak megtelepedni a hazai fenyvesekben, a felmelegedéssel együtt képesek voltak megtámadni a fekete-, majd az erdeifenyő állományt is. Bordányban is megjelentek az erdőben a különböző betegségek, az önkormányzat az erdőmegújítással előre akart menekülni.
A képviselő-testület 2017-ben döntött a Bordányi erdő megújításáról, egyben az erdőszerkezet átalakításáról. A döntést követően benyújtásra került egy támogatási kérelem. A Vidékfejlesztési Program irányító hatósága közel három évvel később tájékoztatta az önkormányzatot, hogy “Az erdei ökoszisztémák ellenálló képességének és környezeti értékének növelését célzó beruházások” című felhívás alapján az önkormányzat kérelmét támogatásra alkalmasnak minősítette. Az okirat megérkezését követően indulhatott meg a munka: az erdő teljes megújítása. Az erdőmegújítás érdekében még 2018-ban kérte az erdőrészletek rendeltetésének megváltoztatását is az önkormányzat, a korábbi faanyagtermelő rendeltetésről parkerdőre változott az erdő besorolása.
Hol is tartunk, mi vár most ránk?
A 2024. év eleji területbejárás során kiderült, hogy noha a forróságban elültetett csemeték nagy része megmaradt és szépen fejlődött, egy közel egy hektáros területen valami miatt az elmúlt hónapokban kiszáradtak a fácskák. Ezek pótlását végeztettük el az ásotthalmi All-InFOREST céggel. Az 1/A erőrészletben összesen 4000 db facsemete pótlása történt meg. Háromezer darab szűrkenyár és ezer darab akác csemete elültetése valósult meg március közepén.
Mit vállaltunk, mit valósítunk meg?
A cél, hogy az erdőmegújítás során egy lelkes erdőmérnök szakember irányítása mellett elegyes, természet közeli erdőt hozzunk létre, hiszen meggyőződésünk, hogy ezzel tudunk leginkább felkészülni az esetleges klíma- vagy más környezetváltozásra, és így az utódaink számára egy élhető közösségi erdőt hagyhatunk hátra.
31320
elültetett új facsemete
Mi is a baj a feketefenyő erdőkkel?
- A fenyőerdők az örök állandóság szimbólumai?
- Hasznosak-e a feketefenyő erdők?
-
Sajnos nem. A klímaváltozás miatt fenyőerdőink is kipusztulhatnak. A szárazabb, aszályos évek befolyásolhatják a fenyőfák növekedését, minőségét. Például a 2009 és 2013 közötti aszályos nyári hónapok rengeteg fenyőfát legyengítettek, a kiszáradt fák stabilitásukat vesztették. Ezek a fenyők a későbbiekben egy erősebb viharban nagyobb eséllyel szenvednek töréskárokat, de akár ki is dőlhetnek. Bár a fenyőfák hosszabb száraz időszakokat át tudnak vészelni, több éven keresztül még ők sem tolerálják az ilyen fokú szárazságot.
A fenyőfákat gyakran az örök állandóság szimbólumának tekintjük, ugyanakkor ezeknek a növényeknek is van élettartamuk, mely fajonként eltérő. A sokak által ismert lucfenyő például 30-60 éves korára éri el a kifejlett magasságát mely 25-30 méter általában a hazai klímán. Tudni kell, hogy minél idősebb egy fenyőfa annál inkább ki van téve a környezeti hatásoknak, ezért kedvezőtlen körülmények között a meggyengülnek, és a viharok, erős szelek törés-, kidőlés veszélyessé teszik őket, de az ónos eső miatt akár fagytörés is kialakulhat.
- Feketefenyveseink kutatása
- A klímaváltozás erdőpusztító hatása napjainkban
-
Feketefenyveseink kutatása címmel Csontos Péter szerkesztésében jelent meg egy érdekes olvasmány még 2007-ben. Az MTA-ELTE Elméleti Biológiai és Ökológiai Kutatócsoportja többek között azt állapította meg, hogy a tájidegen fafaj nagy kiterjedésű, elegyetlen állományai számos ökológiai és
természetvédelmi problémát okoznak Magyarországon. Hazánkban az első feketefenyveseket a XIX. század végén telepítették, kísérleti jelleggel és elsősorban talajvédelmi megfontolásból. Az 1950-es és ‘70-es években
már a fatermesztési cél is előtérbe került.
Segíts az erdőmegújításban, jelentkezz önkéntesnek!
Ha szeretnél részt venni az erdő megújításában, a szabadidődben szívesen ültetnél fákat, van kedved megfigyeléseket esetleg kutatásokat végezni, szívesen fotóznál, publikálnál vagy éppen rovarhoteleket barkácsolnál, akkor jelentkezz! A greenoffice kukac bordany pont hu e-mail címre küld el nekünk neved, elérhetőségeidet és egy rövid bemutatkozást amiben leírod, hogy miben lennél a segítségünkre, és örömmel felvesszük a kapcsolatot veled!