A Dél-alföldi Ifjúsági Szövetség és a szabadkai székhelyű Etnolife Egyesület (Udruženje “Etnolife” Subotica) együttműködésében közös táborozás valósult meg Bordányban. A tábor témája a hagyományőrzés, a kézművesség volt.

Az ingyenes táborba összesen negyvenöt gyerek jelentkezett, a szervezők úgy döntöttek, hogy a pályázat keretében vállalt létszámnál nagyobb résztvevői számmal is megvalósítják a programot, hiszen nem akartak csalódást okozni a program iránt érdeklődő gyerekeknek.

A tábor június 26. és július 2. között zajlott. Az egy hét alatt a gyerekek számos dologgal ismerkedhettek meg, azt láttuk hogy jelentősen javultak készségeik és képességeik. Az elsősorban élménypedagógiai elemekre és gyakorlati foglalkozásokra összeállított programon minden gyerek aktívan vett részt. Számos közös alkotás született és sok barátság köttetett a tábornapok alatt.

A mindennapi munkát hét önkéntes vállalta magára, akik rengeteget segítettek a tábor megvalósításában. A tábor első napján a gyerekek ismerkedtek egymással, sokat játszottak és a bordányi hagyományokkal ismerkedhettek. Lekvárt főztek a községben termő őszbarackból, kalácsot hajtogattak és sütöttek, nemezeltek, szütyőt készítettek. A településen nem régen épült meg a Szarmata Régészeti Park, ahol a megismerkedhettek az ide érkező hagyományőrzőknek köszönhetően az íjászkodással, ősi fűszerek neveikkel, illetve, hogy melyik fűszert mire és hogyan kell használni. Ősi hangszereken is játszottak, és táncoltak. Az egyik napon a táborlakók meglátogatták a Kiskőrösön található Safari parkot is, ahol kikapcsolódhattak egy kicsit. Elefántokat, zsiráfot, teheneket, tevéket etettek répával, illetve cirkuszi produkció szórakoztatta a táborozókat.  A lakók számára külön élményt jelentett az esti tábortüzezés. A ropogó tűznél mályvacukrot és szalonnát sütöttek, megkóstolhatták az igazi szarmata lepényt, és közkívánatra éjszakai számháborúban is megmérettették magukat. Számos hagyománnyal találkoztak, ismerkedtek, és rengeteg új élménnyel gazdagodtak a 7 nap alatt. Sokan már várják a következő együttlét lehetőségét, jövőre is szeretnének táborozni, kirándulni, újabb társakkal, hagyományokkal ismerkedni.

A tábor az „Interreg-IPA Határon Átnyúló Együttműködési Program Magyarország-Szerbia 2014-2020” elnevezésű pályázati program keretében, az Európai Unió támogatásával valósult meg.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support